فلوشیپ جراحی سرطان در تهران

جراح سرطان روده بزرگ

جراح سرطان روده بزرگ

جراح سرطان روده بزرگ

پزشک سرطان روده بزرگ | جراح سرطان روده بزرگ | جراح سرطان روده بزرگ در تهران | دکتر سرطان روده بزرگ | دکتر سرطان روده بزرگ در تهران | غربالگری برای سرطان روده بزرگ

امروزه سرطان های دستگاه گوارش بخصوص سرطان کولون و رکتوم شیوع بالایی در کل دنیا و کشور ابران دارد و مسئله مهمتر این است که در سال های اخیر شاهد بروز این بیماری در سنین پائین تر در جامعه ایران هستیم. با توجه به اهمیت این موضوع در مقاله سرطان روده بزرگ ( سرطان کولون ) علت و علائم این سرطان شرح خواهیم داد.

علت ابتلا به سرطان روده بزرگ

هنوز علت مشخصی برای ابتلا به سرطان روده بزرگ مشخص نشده است، ولی پزشکان می دانند چه عواملی می تواند خطر آسیب پذیر و در واقع ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را بالا ببرد که برخی از مواردی که گفته خواهد شد خارج از کنترل ما خواهد بود ولی اکثر موارد با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی قابل کنترل خواهد بود.

عواملی که ریسک ابتلا به سرطان روده را بالا می برند

سابقه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ ها
سن بالا از دلایل ایجاد سرطان روده
افزایش احتمال سرطان روده با شرایط التهاب روده
ابتلا به سرطان روده به خاطر ژنتیک و یا سابقه خانوادگی که قبلا در مقاله راه های تشخیص سرطان های کولون و رکتوم به این موضوع پرداخته ایم.
رژیم غذایی با فیبر کم، چربی بالا
غذاهای آماده و نیمه آماده و کنسرو شده
شیوه زندگی آرام از دلایل بروز این بیماری می توند باشد.
دیابت
چاقی
سیگار کشیدن
مصرف الکل

علائم سرطان روده بزرگ

خونریزی از مقعد و یا مدفوع حاوی خون
درد شکم، نفخ و دلپیچه تداوم دار
احساس عدم تخلیه کامل مدفوع و دفع ناقص
ضعف و خستگی مفرط
کاهش وزن غیرمترقبه و ناخواسته
سرطان روده بزرگ بیماری خاموشی است که باید جدی گرفته شود و تشخیص زودرس سرطان در درمان قطعی آن نقش مهمی دارد، اگر فردی تغییر در عادت اجابت مزاج، خونریزی و وجود خون در مدفوع را مشاهده کند باید به پزشک متخصص مراجعه و علائم و تغییرات به وجود آمده را دقیقا بگوید و تاریخچه غربالگری را در صورت وجود ارائه دهد.

تشخیص سرطان روده بزرگ

برای پیدا کردن پولیپ یا سرطان روده بزرگ می‌توان از چندین تست استفاده کرد. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. قاعدتا مرحله اول مراجعه به پزشک متخصص است که در صورت نیاز هر یک از راه های تشخیصی زیر را برای شما درخواست کند.
انواع تست مدفوع
تست gFOBT: این تست با کمک گوایاک انجام می‌شود که برای تشخیص وجود خون در مدفوع استفاده می‌شود.
تست FIT: در این تست نیز از آنتی بادی برای شناسایی خون در مدفوع استفاده می‌شود.
تست FIT-DNA: تست FIT-DNA که به عنوان آزمون DNA مدفوع نامیده می‌شود، ترکیبی از FIT با تستی است که تغییرات DNA مدفوع را تشخیص می‌دهد.
تست سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
در این تست، پزشک یک لوله مجهز به نور، کوتاه، نازک و انعطاف‌پذیر را وارد مقعد می‌کند و به بررسی وجود پولیپ یا سرطان داخل روده بزرگ می پردازد.
کولونوسکوپی
این تست شبیه به سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر است، با این تفاوت که پزشک از یک لوله نازک، انعطاف‌پذیر، سبک ولی طولانی تر برای پیدا کردن پولیپ یا سرطان داخل مقعد و کل روده بزرگ استفاده می‌کند.در مقاله آمادگی قبل از کولونوسکوپی بصورت کامل نحوه انجام و موارد مورد نیاز را شرح داده ایم.

جراح سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده بزرگ

روش های درمانی سرطان روده بزرگ پس از مراجعه به پزشک و بررسی دقیق پزشک متخصص مشخص خواهد شد و روش درمانی این بیماری برای هر فرد با توجه به نوع و شدت پبیماری می تواند متفاوت باشد ولی بصورت کلی روش های درمانی که برای این بیماری در نظر گرفته می شود شامل : جراحی سرطان روده بزرگ ، پرتودرمانی و شیمی درمانی می شود.

تبدیل یک پولیپ به سرطان کولون

با توجه به اینکه اغلب سرطان های روده بزرگ و رکتوم از یک پولیپ اولیه در دستگاه گوارش شکل میگیرند و معمولا زمان تبدیل یک پولیپ به سرطان کولون حدود ۳-۵ سال طول میکشد. روش های غربالگری سرطان های روده بزرگ و رکتوم بسیار کارامد بوده و شناسایی زود هنگام این پولیپ ها و درمان آنها از تبدیل پولیپ به کانسر جلوگیری خواهد کرد.

امروزه جامعه جراحان کولون و رکتوم افراد جامعه را از نظر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و رکتوم به دسته افراد با ریسک معمول و افراد پر خطر تقسیم می کنند و برنامه های غربالگری متناسب با این افراد تعریف کرده اند. در قسمت مربوط به غربالگری سرطان های روده بزرگ و مقعد بطور کامل به آنها اشاره کرده ایم.