فلوشیپ جراحی سرطان در تهران

متخصص سرطان معده در تهران

متخصص سرطان معده در تهران

متخصص سرطان معده در تهران

سرطان معده با رشد سلول های سرطانی در پوشش داخلی معده شروع می شود. در حالی که سرطان معده در مقایسه با انواع دیگر سرطان نسبتاً نادر است، اما یکی از بزرگ ترین خطرات این بیماری دشواری تشخیص آن است. از آنجا که این سرطان معمولاً هیچ علائم اولیه ای ایجاد نمی کند، تا زمانی که به سایر قسمت های بدن سرایت نکند، تشخیص داده نمی شود. این امر درمان را نیز دشوارتر می کند. با وجود سختی تشخیص و درمان سرطان معده، کسب دانش لازم برای غلبه بر بیماری بسیار مهم است.

سرطان معده چیست؟

معده یک کیسه عضلانی است که در نیمه بالایی شکم شما، درست زیر دنده ها قرار دارد. معده شما غذایی را که می خورید دریافت کرده و نگه می دارد و سپس به تجزیه و هضم آن کمک می کند. سرطان معده رشد غیرطبیعی سلول ها است که از معده شروع می شود و سرطان معده می تواند بر روی هر قسمت از معده تأثیر بگذارد. مکانی که سرطان معده در آن رخ داده است، یکی از مواردی است که پزشکان هنگام تعیین گزینه های درمانی در نظر می گیرند.علائم سرطان معده در افراد
به طور معمول هیچ علائم و نشانه اولیه ای از سرطان معده وجود ندارد. متأسفانه، این بدان معناست که تا زمانی که سرطان به مرحله پیشرفته نرسد، مردم معمولاً نمی دانند که هیچ مشکلی وجود دارد. برخی از رایج ترین علائم سرطان پیشرفته معده عبارتند از:

تهوع و استفراغ
سوزش مکرر معده
کاهش اشتها، گاهی اوقات همراه با با کاهش وزن ناگهانی
نفخ مداوم
احساس سیری بعد از خوردن فقط مقدار کمی غذا
مدفوع خونی
زردی
خستگی مفرط
درد معده که ممکن است بعد از غذا بدتر شود
تورم یا تجمع مایعات
تعداد کم گلبول های قرمز خون
ناراحتی مبهم در شکم، معمولاً بالای ناف
اغلب این علائم به دلیل دیگری غیر از سرطان مانند ویروس معده یا زخم ایجاد می شوند. همچنین ممکن است در سایر انواع سرطان نیز بروز کنند. اما افرادی که هر یک از این مشکلات را دارند، به خصوص اگر از بین نروند یا بدتر شوند، باید با پزشک خود مشورت کنند تا علت کشف و درمان شود.

غربالگری سرطان معده

تست خون (cancerSeek) که می‌تواند چندین نوع سرطان از جمله سرطان معده را از طریق آزمایش خون در مراحل اولیه که هنوز هیچ علامت بالینی دیده نشده، مشخص کند. این آزمایش بر پایه موادی است که سلول‌های سرطانی در خون آزاد می‌کنند. انجام این آزمایش به صورت دوره‌ای می‌تواند به تشخیص به موقع این سرطان کمک زیادی نماید.

همچنین اندوسکوپی و رادیوگرافی با باریم دو روش مهم در غربالگری کنسر معده هستند از آنجا که اندوسکوپی امکان دید مستقیم حلق، مری، معده و نمونه برداری همزمان از ضایعات مشکوک را به پزشک می دهد حساسیت بیشتری دارد و محبوب تر است .

چه کسانی باید آندوسکوپی معده شوند؟

کلیه افراد بالای 50 سال که علائم گوارشی نظیر درد سوزش معده، احساس نفخ پیدا می کنند، باید آندوسکوپی شوند.
در افراد زیر 50 سال نیز اگر علائم ذکر شده به درمان های ضد اسید پاسخ ندهند یا بهبود نیابند باید آندوسکوپی صورت گیرد همچنین در صورتیکه افراد کاهش وزن قابل توجه در 6 ماه اخیر داشته باشند یا کم خونی فقر آهن بدون علت مشخص داشته باشند و یا استفراغ مداوم داشته باشند، نیز آندوسکوپی باید صورت گیرد.

مرحله بندی سرطان معده

پس از تشخیص سرطان معده، پزشکان سعی می کنند بفهمند که آیا سرطان معده گسترش یافته است و اگر چنین است، تا کجا. این فرآیند مرحله بندی سرطان نامیده می شود. مرحله سرطان، میزان سرطان در بدن را توصیف می کند و کمک می کند تا میزان جدی بودن سرطان و بهترین روش برای درمان آن مشخص شود.

ابتدایی ترین مرحله سرطان معده مرحله 0 (کارسینوم درجا) نامیده می شود و سپس از مراحل 1 تا 4 متغیر است. به عنوان یک قاعده، هرچه عدد کمتر باشد، سرطان کمتر گسترش یافته است. عدد بالاتر مانند مرحله 4، به معنی گسترش بیشتر سرطان است. اگرچه تجربه سرطان هر فرد منحصر به فرد است، سرطان هایی که دارای مراحل مشابه هستند، اغلب به روش یکسانی درمان می شوند.

درمان سرطان معده

سرطان معده با یک یا چند مورد زیر درمان می شود:

عمل جراحی سرطان معده
شیمی درمانی سرطان معده
پرتودرمانی سرطان معده
ایمونوتراپی سرطان معده
تعیین برنامه درمانی به منشا و مرحله سرطان بستگی دارد. گذشته از درمان سلول های سرطانی در معده، هدف از درمان جلوگیری از گسترش سلول ها است. سرطان معده در صورت عدم درمان، ممکن است به بافت های مختلف متاستاز دهد که عبارتند از:

ریه ها
گره های لنفاوی
استخوان ها
کبد

پیشگیری از سرطان معده

اصلاح سبک زندگی و پرهیز از عوامل خطر یاد شده در رژیم غذایی موثر در بروز سرطان معده
مصرف مداوم میوه و سبزیجات تازه در وعده های چندگانه طی شبانه روز
مصرف روزانه یک عدد قرص آسپرین 80 میلی گرم با تجویز پزشک، برای مردان بالای 40 سال و زنان بالای 50 سال.
تحقیقات مهم جهانی نشان داده است که مصرف قرص آسپرین نه تنها در پیشگیری از سرطان معده بلکه در پیشگیری از سایر سرطان ها نیز بسیار موثر است و در آمریکا به عنوان کشوری که بروز سرطان معده در آن بسیار کاهش یافته، مصرف مستمر این قرص توصیه شده است. افرادی که مصرف روزانه قرص آسپرین 80 میلی گرم را تحمل می کنند، آن را از سن 50 سالگی، به صورت دائم و حداقل برای مدت 10 سال استفاده کنند.

اندوسکوپی دوره ای و ریشه کنی میکروب هلیکوباکتر پیلوری در افرادی که بستگان درجه اول آنها از سرطان معده فوت کرده اند.

فوق تخصص سرطان معده
دکتر سرطان معده در تهران
جراح سرطان معده
پزشک سرطان معده
جراح سرطان معده در تهران
دکتر سرطان معده
غربالگری سرطان معده
سرطان کولون معده
متخصص سرطان معده